top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תNadav Cohen

איך קידמתי אתר וויקס למקומות הראשונים בגוגל בביטויי מפתח מרכזיים?

עודכן: 10 במרץ 2020

אתחיל בשורה התחתונה: אם יש לכם בעסק תקציב עודף עבור קידום האתר במנועי החיפוש השונים, ואתם מחפשים דרכים להיפטר ממנו בצורה המהירה ביותר, המאמר הזה לא בשבילכם. המאמר הזה מיועד למי שרוצה לקדם את אתר הוויקס שהוא מנהל בעצמו, עם תקציב קטן ככל האפשר.


ובכן, רגע לפני שאנחנו מתחילים, יש כמה דברים שהייתי שמח להסכים עליהם: במאמר הזה אשלב כותרות וכותרות משנה שתעזורנה לכם הקוראים לדלג מעל טקסט חופר במיוחד, במקומות שאתם לא מרגישים שהוא נותן לכם הרבה ערך. זה בסדר גמור. אני לא נעלב. למעשה, זאת רק אחת מן הטכניקות שאציג בהמשך אשר אפשרה לי לשדר לגוגל שאצלי הוא יוכל למצוא תכנים איכותיים שנותנים מענה לשאלות הגולשים ומצד שני לגולשים שהזמן שלהם יקר וחשוב לי לא פחות מאשר להם. אז בכל זמן נתון במהלך קריאת הטקסט הזה, כשתרגישו שמיציתם, תוכלו לדלג אל הכותרת הבאה ובא לציון גואל. שנתחיל?


הקדמה- מי אני, ולמה אני עושה את זה?


כמה מילים עלי. בחיי שזה משעמם אותי הרבה יותר משזה ישעמם אתכם. אבל חייבים. קחו אויר.


קוראים לי נדב כהן, ואני סופר וסאטיריקן. למעשה, אני לא ממש סופר וסאטיריקן, אלא מעמיד פנים שאני כזה. ארבעת הספרים הדיגיטליים שפרסמתי לא הצליחו, בלשון המעטה לקבל את תשומת הלב של הקהל והייתי חייב למצוא דרך אחרת שבה מישהו יעריך, בנסיבות כאלה או אחרות, את הטקסטים שלי. אחרי מחשבה לא מעטה, יצרתי פלטפורמה חדשה. הקמתי אתר וויקס שכל יעודו הוא לסייע לגולשים ליצור ברכות לכל אירוע חיים. אבל לא סתם ברכות. ברכות שנונות ומצחיקות. בחיי. לאתר קראתי אתר הברכות השלם.


אבל אז הסתבר לי שלהקים אתר שהוא מוצלח מבחינתך, זה לא ממש מספיק. הייתי צריך לדאוג שאנשים גם יגיעו אליו. מפה לשם, אחרי שקראתי מספר מאמרים בנושא, החלטתי שאני מכניס את עצמי להרפתקה חדשה, וכך התגלגלתי לכל הנושא הזה של קידום אורגני של אתרים. החוויות שאפרט במאמר הזה שאובות מניסיון של שנה שלמה בקידום האתר, שעם כל הצניעות, אני יכול לומר שהיה אחד התהליכים המוצלחים שניהלתי בחיי. לגבי הסיבה שהחלטתי לכתוב עבורכם ולשתף אתכם בניסיון הזה שלי, הייתה לי תשובה טובה, אבל לעת עתה שכחתי מהי. אם כך, משל קצר ואז באמת מתחילים.


משל העוגיות המחולקותcookies for seo story
סיפור קצר שימחיש לכם מה באמת חשוב בקידום אתרים


כדי להבין היטב את תחום קידום האתרים, אשמח אם נעבור בזריזות למשל קצר. אני מזכיר שמי שלא מעוניין לקרוא טקסט ארוך, חופר ולא הכרחי להבנת העלילה, יכול לדלג אל הכותרת הבאה. אז מעשה שהיה כך היה.


יום אחד, הוזמן השועל הערמומי אל ביתו של האריה. השועל פחד מאוד שמא האריה מתכנן לטרוף אותו, אך כשנכנס ציפתה לו הפתעה. במקום להתנפל עליו, חייך אליו האריה ושאל אותו: "מר שועל, עד מתי תמשיך להיות נוכל וערמומי?"

השועל, שהיה נבון ביותר השיב במהירות: "כל זמן שכולנו מרוצים, אני לא רואה סיבה להפסיק".

האריה הרהר בינו לבין עצמו וענה :"אני לא כל כך בטוח שכולנו מרוצים".

"אם כך", השיב השועל, "תן לי לנסות ולהוכיח לך. האם תוכל לקרב לכאן את צנצנת העוגיות שנמצאת על המדף העליון במטבח שלך?"

האריה, שהיה סקרן, עשה כדבריו.

"כעת", המשיך השועל, "נניח שהיינו רוצים לחלק ביננו את העוגיות בצורה כזו ששנינו נהיה מרוצים. האם קיימת דרך חכמה לעשות זאת?"

האריה, שהכיר את החידה הזאת ענה בביטחון: "ודאי. נקבע שאחד מאיתנו מחלק את העוגיות לשתי ערימות, ואילו השני יבחר לעצמו את אחת הערימות. בצורה כזאת, אף אחד מאיתנו לא יוכל לבוא בטענות."

השועל הזריז חילק את העוגיות לשתי ערימות, ונתן לאריה לבחור את אחת הערימות. לאחר שהאריה בחר לעצמו את הערימה שהייתה קרובה אליו שאל השועל בערמומיות: "ומדוע, אדוני מלך החיות, אתה כל כך מרוצה מעצמך?"

האריה גיחך והשיב: "משום שבחרתי בערימה הגדולה וזכיתי ביותר עוגיות. השאלה היא מדוע אתה כל כך מרוצה מעצמך?"

השועל השתתק לרגע ואמר :"משום שהעוגיות הן בכלל העוגיות שלך".אוקיי, אז אם הגעתם עד לכאן, אתם ודאי מבינים את הנמשל: עוגת התקציב של קידום האתר היא קבועה, ומן העוגה הזאת היו רוצים לקבל נתח כל מיני גורמים. המטרה שלי, במאמר הזה, היא ללמד אתכם כיצד לשמור לעצמכם את הנתח המשמעותי ביותר שתוכלו לשמור. שנתחיל?למה וויקס טובה לקידום אתרים?


אז קיבלתם החלטה לבנות את האתר שלכם על פלטפורמת וויקס. כעת, נשאלת השאלה החשובה ביותר: האם הפלטפורמה הזאת טובה לקידום אתרים? עשרות מאמרים מצויינים נכתבו על הנושא הזה, ואין לי כוונה לחזור על הדברים שנאמרו שם. יש המצדדים בוויקס כפלטפורמה שניתן לקדם, ויש לא מעט מקדמי אתרים שלא מסכימים לעבוד מול מנהלי אתרים מבוססי וויקס. מה שהייתי שמח להדגיש כאן הוא מדוע וויקס הייתה בחירה נבונה ומושכלת עבורי, כאשר בחרתי להקים את אתר הברכות השלם, שמכיל ברכות לכל אירוע חיים.


אבל, על מנת להבין האם וויקס טובה לקידום אתרים צריך להבין כיצד גוגל מדרגת אתרים. ובכן, לפי מקורות זרים, גוגל עושה שימוש במאות פרמטרים על מנת לדרג את דפי האינטרנט שהיא מאנדקסת. מתי מעט אנשים בעולם יודעים ומכירים מקרוב את מנגנון הדירוג של גוגל. אולם, לא מעט מחקרים פורסמו ומפורסמים כל העת, וישנה מעין הסכמה גורפת על מספר הנחות יסוד בבסיס אלגוריתם הדירוג של גוגל: גוגל היתה רוצה לדרג גבוה אתרים שמספקים תוכן איכותי לגולש, שעונים על השאלה שחיפש בצורה איכותית, שהם נגישים לבעלי מוגבלויות ושהם מותאמים למכשירים ניידים, שהם מכילים את מילות המפתח שחיפשנו, ושהם נחשבים לסמכותיים, רלוונטיים ואמינים בתחומם, שהם בטוחים בהיבטי אבטחת מידע והגנת הסייבר, ושהם זמינים לסורק של גוגל בכל עת, שהם מסוגלים להתאושש במהירות מנפילה, ושהשכנים שלהם לאחסון האתר הם איכותיים מספיק, שהם מקבלים פידבק חיצוני חיובי ממקורות חיצוניים, ושהם בנויים באמצעות מבנה היררכי נכון, שהם מכילים נתונים מובנים שמקלים על הסריקה של גוגל, ושהם מייצרים תוכן חדש, מקורי, לא משוכפל ובעל ערך, בתדירות סבירה.


יש כמובן, עוד פרטמרים רבים על בסיסם אנחנו משערים שגוגל מדרג אתרים, אבל לא זו הייתה השאלה. השאלה הייתה, אני מזכיר, האם וויקס היא פלטפורמה טובה לקידום אתרים, ולפי דעתי, התשובה היא בהחלט חיובית. מדוע? ראשית, אתרי וויקס נחשבים לבטוחים ומאובטחים יותר מאשר אתרים המבוססים על פלטפורמות אחרות. בעל האתר לא נדרש כל העת לעקוב אחר עדכוני אבטחת מידע המשוחררים חדשות לבקרים לפלאגינים השונים שהקים. אתרי וויקס מגובים כל העת, כך שבמקרה של תקלה, תוכלו לשחזר את האתר בקלות ובכך לאותת לגוגל שיש כאן אתר מתוחזק היטב. חישבו מה היה קורה אם הזחלן של גוגל היה מגיע אליכם לאתר ופעמיים או שלוש ברציפות היה נתקל באתר לא זמין… אתרי וויקס מאפשרים, לעניות דעתי, לבעלי האתר להיות מפוקסים באחד הפרמטרים החשובים ביותר עבור גוגל: התוכן, ומשאירים משימות מתישות ומעייפות, כמו תחזוקת האחסון, רכישת תעודת ssl, גיבוי האתר ועוד - לפלטפורמה עצמה.איך קידמתי את האתר שבניתי בוויקס?


Great Idea
משתף אתכם בתמונה מתוך המוח שלי, כשחשבתי מה עלי לעשות.


כדי לקדם את אתר הברכות שהקמתי בפלטפורמה מבוססת וויקס נאלצתי, ראשית, לעצור ולחשוב: מהי האסטרטגיה המתאימה ביותר לקידום האתר? לרובכם זאת יכולה להישמע כמו משימה ארוכת טווח, המערבת גנרלים, מצביאים ואנשי רוח כאחד. ובכן - ממש לא. רק סופר כושל אחד נדרש למשימה הזאת. והאסטרטגיה שלי הייתה בידול איכותי. למה הכוונה? לא מדובר בסתם סיסמה ריקה. פשוט התכוונתי לכך. בעוד אתרי הברכות המתחרים לי אפשרו לגולשים אחרים להעלות ברכות שכתבו בעצם, אני הייתי כותב התוכן הבלעדי באתר שלי.


תוכן ככלי אסטרטגי לקידום האתר


העובדה הזאת אפשרה לי לייצר תוכן איכותי, נעדר שגיאות כתיב ותחביר, משולב בהומור ובשנינות יתרה. בעבודה קשה הגעתי למצב שבכל יום נתון אני כותב בין שלוש לחמש ברכות איכותיות. האסטרטגיה דרשה משהו נוסף: כל הברכות, ללא יוצא מן הכלל, חייבות להיות מצויינות.

ומדוע אסטרטגיית התוכן הזאת משפיעה על דירוג האתר בגוגל? פשוט מאוד. כאשר גולש מגיע אל עמוד באתר שלי, קורא ברכה, מאותת לגוגל שהוא לא מרוצה ממנה, חוזר למנוע החיפוש, עובר לאתר הברכות הבא, נשאר שם זמן רב, ומפסיק את החיפוש, גוגל מבין שהאתר שלי לא רלוונטי עבור הגולש, ואילו האתר שמדורג אחרי סביר שכן. כאשר זה קורה פעמים רבות, גוגל עלול להסיק מסקנות, שלא תהיינה כל כך טובות עבורי.

כאן נכנסים עוד שני אתגרים: ראשית, בניגוד לתהליך לקיחת משכנתא, תהליך ארוך, סבוך ומשמעותי בחיים עצמם, שבמהלכו מוכנים הגולשים המחפשים מידע להיכנס למספר אתרים גם אם קיבלו מידע עדכני ושלם מן האתר הראשון שבו ביקרו, הרי שלא מדובר במצב דומה בתחום הברכות. כאשר גולש מוצא ברכה שהוא אוהב, האתר הספיציפי שבו נמצאה הברכה סגר לו את הפינה, ואין לו כל צורך להמשיך ולגלוש. אם כך, כיצד אני אמור להתמודד עם אתרים ותיקים וחזקים ממני בתחום הברכות, אם אני בכלל לא מקבל את ההזדמנות להופיע במקום ריאלי בתוצאות החיפוש ולאותת לגוגל שמדובר באתר שיותיר את הגולשים שבעי רצון?

שנית, אם אכן זהו המצב, וגולש אשר מצא את הברכה שחיפש באופן מיידי, כיצד אוכל להשאיר אותו זמן רב יותר באתר, ואגרום לו לשוטט בין ברכות נוספות, כדי להמשיך ולאותת לגוגל שהאתר שלי מעניין, מקורי ואיכותי, כזה שהגולשים בוחרים לבלות בו זמן ארוך יותר מאשר אצל המתחרים?

התשובה, לשני האתגרים שהוצגו, הייתה אחת: יצירת תוכן מקורי ומסקרן. למה הכוונה? נניח לרגע שמצאת באתר שלי ברכה לחברה הכי טובה שלך, ונתקלת, בצד הדרך, בברכה לפסנתרן גזען, או בברכה לחברה לא ממש טובה. לפעמים, על אף שאין כל הגיון בלחיצה על הקישור המוביל לברכה, יצר הסקרנות חזק מאיתנו. זאת הייתה אסטרטגיית התוכן שלי: כתבתי ברכה לכל בעל מקצוע שיש בעולם: לפנטומימאי ולמאפרת, למפעיל מנוף ולשוטרת, לקוסמטיקאית לשופטת, ולטייסת. כתבתי ברכות מצחיקות, שנונות, כתובות היטב ודאגתי לכך שאנשים ישארו באתר.


היררכיה ככלי אסטרגי לקידום האתר


אחד המרכיבים החשובים בקידום אתרים הוא בניה של היררכיה נכונה לאתר. מהי היררכיה נכונה? אין לי שמץ של מושג. אני רק יודע שבגוגל אנחנו מקדמים ביטויים אל מול עמודים באתר. זה אומר שאנחנו חייבים לייחד באתר שלנו עמוד לכל קבוצת ביטויים שאנחנו מעוניינים לקדם. אם למשל אנחנו עוסקים בתחום המתנות, הגיוני יותר יהיה לייחד עמוד למתנות עבור האישה ועמוד למתנות עבור הגבר. מדובר בתחומים שונים, עם קהל יעד שונה ואנחנו נרצה שגוגל ידרג את העמודים הללו עבור ביטויי מפתח שונים זה מזה. לכן, רעיון טוב להיררכיה מוצלחת, במקרה הזה, יהיה לבנות עמוד מתנות, שתחתיו שני עמודי משנה: מתנות לאישה ומתנות לגבר.

את כל זה לא ידעתי כשהקמתי את אתר הברכות השלם. אמנם הקמתי עמוד ייעודי עבור ברכות לחתונה, ועמוד ייעודי עבור ברכות לפרישה, אולם את העמוד הייעודי עבור ברכות ליום הולדת, לא חילקתי לעמודים משניים. אציין, שלאחר שתיקנתי את המצב הזה, הטראפיק והדירוגים עלו באופן מרשים.


סידור תגיות - שדרוג משמעותי בזמן אפס


הטקטיקה הזאת הייתה הצעד המוצלח ביותר שעשיתי באתר שלי כדי לשפר באופן משמעותי את הדירוגים של ביטויי המפתח בגוגל. בואו רגע ננסה להבין מהו גוגל: גוגל הוא מכונה שסורקת עמודי אינטרנט ומדרגת אותם. ככל מכונה, היא מוגבלת ביכולת שלה להבין אל מעבר לאלגוריתם שנצרב בתוכה. אם בני האדם מסוגלים לזהות שמדובר בכותרת ראשית, על אף שהפונט, הגודל והצבע של הכתב מעידים כי מדובר בכותרת משנה, הרי שגוגל לא יכול לעשות זאת. שימרו על הכללים הבאים ותוכלו לשדרג את העמודים באתר באופן מיידי: כותרת H1 (כותרת ראשית) אחת ויחידה בכל עמוד באתר. כותרות H2 הן הבאות בהיררכיה ולאחר מכן כמובן כותרות H3. בין לבין, מומלץ ביותר לשלב תכנים מסוג P (פסקה, פרגרף, באנגלית). גם כשחשבתי שהתגיות אצלי באתר מסודרות באופן מושלם, כמעט בכל פעם שבדקתי עמוד אקראי מצאתי בו טעויות, והתיקון שלהן עזר לי להקפיץ את העמוד בדירוגים בנו טיים. זיכרו לא רק לבצע יישור קו ועבודת טיוב בדיעבד, אלא גם לכתוב את התוכן מראש בתצורה הזאת.


בניית קישורים פנימיים - שדרוג מטורף לאתר


אין לי דרך להסביר לכם, הקוראים, כמה חשובים הם קישורים פנימיים. הקישורים הפנימיים בעצם מספרים לגוגל מיהם העמודים החשובים באמת באתר שלנו. איך יוצרים אותם? מתוך התוכן שנמצא באתר שלנו. אם למשל, כתבתי מאמר שמסביר מה גובה המתנה שצריך להעניק לזוג שמתחתן לפי רמת הקירבה של האורחים, רק הגיוני שאפנה מן המאמר הזה לדף ברכות החתונה שאני מנהל באתר, וחשוב לי מאוד לקדם. לאחר שביצעתי טיוב של מאמרים קיימים באתר שלי (כבר אמרנו, הרבה מאוד תוכן יצרתי באתר לאורך השנה האחרונה), המקומות והדירוגים של ביטויי מפתח ביצעו קפיצה משמעותית ביותר.

ועוד משהו לגבי קישורים פנימיים - אחת הדרכים היותר יעילות שמצאתי לסמן לגוגל שמדובר בעמוד פנימי חשוב באתר, היא באמצעות קישורי פוטר לאותו עמוד. מהם קישורי פוטר, אתם ודאי שואלים. קישורי פוטר הם קישורים שיוצאים מן החלק התחתון והקבוע של האתר (אם הוא קיים), אותו חלק שמלווה אתכם לאורך כלל הדפים והעמודים המנוהלים באתר. קישורים פנימיים מן הפוטר בעצם מספרים לגוגל שהחלטתם שהעמוד המקושר שווה את הנדל"ן המצומצם שאתם מנהלים באתר שלכם, באיזור הפוטר.


שילוב תכנים ארוכים באתר


כמי שמנהל אתר שרוב התוכן שבו הוא פוסטים קצרים של מספר קטן של שורות, הייתי בבעיה גדולה. גוגל מעריך תוכן ארוך ואיכותי. תוכן ארוך יוכל לסייע לכם גם להתברג על ביטויי זנב ארוך. ואני, עם הברכות המסכנות שכתבתי, לעולם לא אוכל לייצר עבור גוגל תוכן ברמה מספקת. כך, לפחות חשבתי. בפועל, כתבתי והטמעתי באתר עשרות מאמרים על נושאים שונים שקשורים בברכות, כמו: 5 טעויות נפוצות בכתיבה של ברכה לחתונה, 5 כלים מדהימים ליצירת ברכה מנצחת, 13 רעיונות מעולים לכתיבת ברכה לאירוע בר מצווה, ועוד ועוד. אין גבול למספר המאמרים שניתן לכתוב על נושא מסויים. כל נושא. גם תיקון פאנצ'רים.


באחד הימים רציתי מאוד לבצע ניסוי מעניין. ניסיתי לעבות את התוכן באתר תוך כדי שימוש במיקור חוץ ובחינם. נשמע מופרך, נכון? אז לא. פשוט פניתי לאחת מן המתחרות העיקריות שלי בתחום תיבת הברכות וביקשתי ממנה לענות על שאלון בהתכתבות. השאלון היה מנוסח בצורה כזאת, שכל שאלה הייתה, למעשה, הרמה להנחתה. הקולגה שלי שמחה מאוד לענות על השאלון. היא השתמשה בו היטב על מנת לשווק את עצמה. בצורה כזאת, קיבלתי תוכן ארוך ומעמיק לפרסום באתר שלי, עליתי בתוצאות החיפוש בגוגל גם כאשר חיפשו את שמה של הקולגה, וסיפקתי לה אינסנטיב אמיתי להוציא מן האתר שלה קישור למאמר שפורסם באתר שלי.


אופטימיזציה של מטא-טייטלים ודיסקריפשיינים באתר


אין. פשוט אין דבר יותר חשוב מזה. אבל אני מניח שאצטרך להסביר מה זה, בעצם, מטא טייטל ומטא דיסקריפשיין, או לפחות למה כותרות ותיאורים מתחילים במילה מטא. ובכן, הסכיתו ושימעו.

כאשר אתם מנהלים תוכן באתר, אתם מנהלים אותו בעצם פעמיים: פעם אחת עבור הגולש, ופעם שניה עבור גוגל. אגב, כדאי מאוד להקפיד שמה שתציגו לגולש הוא מה שתציגו לגוגל, אחרת אתם עלולים להיענש בצורה חמורה על ידי גוגל.

מה זה אומר? זה אומר שאתם צריכים לעבור בכל עמוד שאתם מנהלים באתר, להיכנס להגדרות ה- SEO, ולעדכן את המטא טייטל והמטא דיסקריפשיין בטקסט איכותי, מכירתי, מכבד, מסקרן ומזמין ללחיצה. ככל ששיעור ה- CTR, כלומר, ככל שאחוז ההקלקות על שורת החיפוש במנוע החיפוש המובילה לאתר שלכם יהיה גבוה יותר, כך תדעו שהמטא טייטל איכותי יותר. אני עשיתי שימוש בנוסחה קבועה באתר הברכות השלם: שם העמוד - טקסט שיווקי | אתר הברכות השלם. רוצים דוגמה? ברכות לחתונה - מבטיחים לרגש | אתר הברכות השלם. רוצים עוד דוגמה? ברכות ליום הולדת - מבטיחים להיות מקוריים | אתר הברכות השלם.

לגבי המטא דיסקריפשיין, רצוי לכתוב טקסט ארוך יחסית, אך לא ארוך מידי, שיזמין את הקורא ללחוץ על הקישור. לא סתם לטחון מילות מפתח אלא לשלב טקסט איכותי באמת. יש כלים ברשת שיאפשרו לכם לבדוק את האורך הרצוי של המטא טייטל והמטא דיסקריפשיין, כך שיתאימו להצגה גם במחשב שולחני, גם בטאבלט וגם במכשירים ניידים.


בניית סכמה לעמוד באתר


אם אני מבין נכון לאן גוגל הולכת, וסביר שאני לא מבין, אבל אם אני מבין, הייתי אומר שגוגל תרצה לראות יותר ויותר נתונים מובנים. למה הכוונה? גוגל איננה כל יכולה. לעיתים, היא זקוקה לעזרה על מנת להבין על מה אנחנו כותבים ולמה אנחנו מתייחסים. אתם יכולים להקים יופי ל אתר, עם מאות מוצרים למכירה, אבל אם גוגל לא יבין שמדובר הלכה למעשה במוצרים למכירה, אתם תהיו בבעיה.

מה עושים? מטמיעים סכמות באתר - כלומר, הופכים את הנתונים שלנו באתר למובנים, כאלו שיש שדות שונים שמציינים מאפיינים של האובייקט המיוחס.

למשל, סכמה שהטמעתי באתר הברכות השלם היא סכמה של ארגון, שיש לו פרופיל חברתי רשמי, כתובת, מען לפניות וכו'. כך, אני למעשה מאותת לגוגל שדף הפייסבוק שהוא אולי סרק ומצא, הוא אכן דף הפייסבוק של אתר הברכות השלם.


בניית קישורים חיצוניים לאתר


man digging
תמונה של איש חופר, מטאפורה על המצב שלי כרגע.

טוב. הגענו לקודש הקודשים. אני מוכן להתערב שהרוב המוחלט של הגולשים רפרפו לפני כן על כותרות המאמר רק כדי לדעת האם אני מתכוון להתייחס לנושא הקישורים החיצוניים. ובכן, ברור שאני הולך להתייחס. זה הנושא הכאוב ביותר בכל פרויקט קידום אתרים. ואני שילמתי עליו. והרבה.

ראשית, נסביר מהו קישור חיצוני. קישור חיצוני הוא למעשה הייפר לינק, אשר מושתל בטקסט או בתמונה כלשהי מחוץ לאתר שלכם, ומפנה אל אחד העמודים באתר שלכם. יש שלוש דרכים שונות להשיג קישורים לאתר שלכם: הראשונה היא לייצר תוכן איכותי בטירוף שכל מי שרק יקרא אותו ירצה להקים אתר משלו ולקשר אליו. דברים כאלו מתרחשים, בדרך כלל, רק באגדות. הדרך השניה להשיג קישורים לאתר היא באמצעות החלפת קישורים והדרך השלישית היא דרך של רכישת קישורים. בפסקאות הבאות אדבר על שתי השיטות האחרונות שהצגתי.

בגדול, השאיפה שלכם צריכה להיות השגת קישור מאתר כמה שיותר רלוונטי וכמה שיותר סמכותי ואיכותי. בפועל, המציאות הרבה יותר עגומה. לרוב נוכל להשיג קישורים מאתרים רלוונטיים ופחות איכותיים או לחלופין לרכוש קישורים מאתרים סמכותיים ואיכותיים, אך לא כל כך רלוונטיים. בכל מקרה, הימנעו מהשגת קישורים שאינם מאתרים איכותיים ואינם מאתרים רלוונטיים.


איך בודקים האם אתר שמתכוון לקשר אלינו הוא סמכותי?

ובכן, יש מגוון כלים ברשת. האהובים עלי הם majestic ו- ahrefs. באמצעות כלי ה- backlink checker שלהם תוכלו לקבל את מדד האתר שמקשר אליכם. חפשו אתרים הרלוונטיים לנושא שבו עוסק אתרכם ועם מדד איכות כמה שיותר גבוה. לימדו את סולם האיכות של הכלים הללו באמצעות קריאה, ניסוי וטעיה. הנתונים משתנים מנישה לנישה ואני לא רוצה לציין מספרים ספיציפיים מהם כדאי להתחיל ולקבל קישור.איך מבצעים החלפת קישורים?מצטרפים לאחת או יותר מן הקבוצות בפייסבוק שנושאות את השם החלפת קישורים או החלפת מאמרים וחוזים בתעשיה שלמה שעובדת שם: ברשתות הללו מסתובבים מקדמי אתרים, שכל תפקידם הוא לתווך בין מחליפי קישורים. מדוע נדרש תיווך? משום שגוגל לא כל כך אוהב החלפת קישורים הדדית. כלומר, גוגל לא אוהב מצבים שבהם אתר א' מפנה לאתר ב' ולהפך. הוא חושב שמדובר במזימה. לכן, הפרקטיקה המקובלת היא שאתר א' יפנה לאתר ב', ואתר ג' יפנה לאתר א'. את העסקה הזאת, כדי שתתרחש, מקדם איש קידום האתרים. בעסקאות הראשונות שביצעתי הייתי פחות מנוסה. לא ידעתי מה לבדוק. מניח שעד היום מקדמי האתרים מולם פעלתי מתגלגלים מצחוק כשהם חושבים על העסקות הלא כדאיות שביצעתי. בכל מקרה, בידקו את איכות האתר ממנו אתם עתידים לקבל קישור לא רק באמצעות כלים טכנולוגיים אלא גם באמצעות שיטוט ידני באתר.יש מרכיב נוסף שחשוב מאוד לבדוק: האם האתר ממנו אנו צפויים לקבל את הקישור הוא אתר תמיכה או אתר לקוח. אתר תמיכה הוא אתר שכל ייעודו הוא להוציא קישורים לאתרים אחרים. אתר לקוח הוא אתר שמייצג עסק חי ונושם, שמטרתו להשיא לחברה רווחים. בעקרון, נסו להימנע ככל האפשר מקבלת קישורים מאתרי תמיכה, למרות היתרונות שלהם: לכך הם מיועדים, ולאף אחד לא אכפת מהי איכות הטקסט שאתם מעלים אליהם. ובכל זאת, מדוע צריך להיזהר עם אתרי תמיכה? משום שגוגל משדרג כל העת את היכולות לזהות אתרים כאלו ולצבוע אותם. צביעה כזאת, עלולה להתגלגל לכדי עונש של ממש על האתר שקיבל את הקישור. הרחבה על כך תמצאו בפוסטים הבאים שלי.איך מבצעים רכישה של קישורים?בדפי הפייסבוק שהזכרתי וגם ברשת האינטרנט עצמה מסתובבים מחירונים של אתרי חדשות ומגזינים כלליים, אשר מוכרים קישורים לכל מי שמבקש. לקח לי די הרבה זמן להבין איך זה עובד. אתרים ופורטלים גדולים מוכרים, למעשה, מיקום של כתבות יח"צ לשם קידום אתרים. נציגי קידום אתרים רוכשים חבילות במחיר ידוע מראש לפרסום מספר מסויים של מאמרים, ולאחר מכן, הולכים ומוכרים את הזכות לפרסם מאמר באחד הפורטלים הללו לבעלי אתרים. כל מקדם אתרים כזה, בוחר כמה קופון הוא גוזר על המכירה הזאת. לכן, ברשת האינטרנט מסתובבים מחירונים שונים עבור בדיוק אותה קבוצת אתרים. קיבלתי כל כך הרבה פעמים הצעות כאלה, שאני מסוגל אפילו לדקלם את סדר האתרים ברשימות שמשתפים איתי.

חשוב לציין. כברירת מחדל יציעו לכם קישורים יחד עם תמחור של כתיבת מאמר. זה לא חייב להיות המצב. תוכלו לחסוך עשרות שקלים למאמר אם תחליטו שיש לכם את הזמן לכתוב אותו בעצמכם. ברוב המקרים, לא מדובר בסיפור מסובך כל כך, ומימלא אתם מכירים את תחום העיסוק שלכם יותר מכל אחד אחר.חשוב לציין - בחלק מן המקרים, פרסום מאמר שלכם באתרי הפורטלים יתבצע לא כנגד כסף, אלא כנגד החלפת קישורים.החלפת קישורים או רכישת קישורים - מה ההבדל?צריך להבין שיש שוני מהותי בין החלפת קישורים ורכישת קישורים. במה דברים אמורים? ובכן, בעוד שבמהלך רכישת קישור, בעל האתר שמקבל את הקישור לא מתחייב על הכנסת כל תוכן לאתר שלו, הרי שבעת ביצוע עסקה להחלפת קישורים, בעל האתר ידרש להטמיע מאמר שנכתב עבורו, עם קישור יוצא לאתר אחר. יש לכך, כמובן, מחיר. מדובר בטקסט שלא שייך לך. הוא יכול להיות כתוב בסגנון שונה ואיכותי הרבה פחות מן הטקסט הרגיל שנמצא באתר. עם זאת, במקרים אחרים, בעלי אתרים שמחים להטמיע מאמרים כאלו משום שהם מסייעים להם לעדכן את האתר בתוכן חדש ומרענן.לסיום - המשל על הארנבתאסיים, ברשותכם במשל קצר. מספרים על ארנבת שרצה במשך דקת ארוכות אך לא הרגישה שהיא מתקדמת. כאשר קראה ליועץ המיוחד הבחין היועץ שהיא רצה על מסילת ריצה. מיד קבע היועץ שכדי להתקדם צריכה הארנבת להגביר את מהירות הריצה שלה. הגבירה הארנבת את מהירות הריצה שלה אך שוב הרגישה שהיא לא מתקדמת. היועץ השני שהגיע גילה באופן מיידי מה הבעיה. "עליך להעלות את השיפוע של המסילה ולהתאמץ יותר. רק במאמץ רב תוכלי להגיע לאן שתחפצי". הארנבת העלתה את השיפוע של מסילת הריצה אך שוב, כעבור דקות ארוכות גילתה שהיא לא נעה לשום מקום. היועץ השלישי שהגיע, היה הנבון מכולם. "אם כל מה שאת רוצה הוא להגיע אל היעד, פשוט תרדי מן המסילה והפסיקי לרוץ", אמר. "אבל כך לעולם לא אגיע ליעד", השיבה הארנבת. "נכון", השיב היועץ, "אבל כך לפחות תוכלי להפסיק ולרוץ".


אז, תפסיקו בבקשה לרוץ, חברים.


במקום זאת, שבו ותכתבו איזו תגובה עם כמה מילים...


897 צפיות8 תגובות
bottom of page